Noże monolityczne czy kofekcjonowane ?

Wałki tnące to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów każdej niszczarki. Czy warto inwestować w noże monolityczne, czy jednak lepszym rozwiązaniem będą noże konfekcjonowane ?

Odpowiedź na zadane pytanie wydaje się prosta i nasuwa się sama ... ale czy na pewno ?

W niewielkich i niedrogich niszczarkach, wałki tnące są wykonane z trzpienia oraz osadzonych na nim elementów tnących. Rozwiązania takie są delikatniejsze, a także są mniej odporne na ciepło. Wpływ na to ma struktura stali wynikająca z procesu jej obróbki. Niestety także ten fakt jest zaniedbywany w tanich niszczarkach.
Domeną niszczarek europejskich, jest fakt posiadania noży monolitycznych - wykonane z jednego kawałka metalu, tworzonego za pomocą precyzyjnych obrabiarek sterowanych cyfrowo, zwanych potocznie CNC. Wałki monolityczne  podczas cięcia lepiej odprowadzają ciepło, a same z siebie - mają niższą również temperaturę od otoczenia.

W stopniach tajności od DIN1 do DIN4 gdzie mamy do czynienia z większymi ścinkami oraz wyższą wydajnością rozwiązania monolityczne są optymalnym rozwiązaniem. Technologia produkcji nie jest jeszcze wysoka i zbyt złożona, a szerokie ostrza są dostatecznie trwałe.

Jednak w stopniach cięcia DIN5, DIN6 to noże konfekcjonowane są rozwiązaniem mocniejszym i trwalszym nawet pięciokrotnie. Cena niszczarki uzależniona jest w głównej mierze od stopnia tajności czyli złożoności wałków tnących. Im wyższy stopień tym produkcja jest droższa i bardziej czasochłonna. Blisko 60% wartości maszyny stanowi koszt noży tnących. W przypadku wałków monolitycznych zastosowanych w niszczarkach konkurencji (także tych uważających się mylnie za wiodące) w stopniach HS i HS6 zabrania się niszczenia zszywek i spinaczy pod groźbą utraty gwarancji. Wałki te nie podlegają standardowym okresom gwarancyjnym, a są jedynie skrócone do okresu podstawowej gwarancji 2 - 3 lat. Uszkodzenie noża jednoelementowego pociąga za sobą wymianę całego wałka co jak wspominaliśmy jest bardzo drogie.

A jak to wygląda w przypadku niszczarek Kobra HS i HS6?  Elcomar s.r.l. zastosował w tych wysokich stopniach wałki konfekcjonowane. Pozwala na niszczenie dokumentów wraz ze zszywkami, co usprawnia pracę bez konieczności przeglądania każdego arkusza z osobna. W dalszym ciągu posiadamy gwarancję 20 lat na elementy tnące, co w połączeniu z dożywotnią gwarancją na łańcuchowy system przeniesienia napędu daje nam nieporównywalne bezpieczeństwo w stosunku do konkurencji.

Nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia wałka tnącego z winy użytkownika, nie wymieniamy całego noża, a jedynie uszkodzony element ograniczając koszty jego naprawy do minimum.

Inne wpisy

Super Potential Power Unit

Co to takiego - Super Potential Power Unit ... ? SPPU to łańcuchowy system przeniesienia napędu z silnika na wałki tnące niszczarki. Jest to rozwiązanie, które Kobra montuje we wszystkich swoich niszczarkach począwszy od niewielkich modeli 240 Classic.

Automatyczna niszczarka Kobra AF.1

Niszczarka Kobra AF.1 to najszybsza niszczarka z automatycznym podajnikiem papieru mogącym pomieścić do 300 kartek w jednym wsadzie. Innowacyjny system rozwiązań umożliwia bez problemu niszczyć całe pliki arkuszy zszytych zszywkami.

Niszczarka Kobra Cyclone

Niszczarka Kobra Cyclone to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające niszczenie dużych ilości dokumentów w kilku stopniach tajności na jednym urządzeniu.Zaufali nam

zobacz więcej